a) \(n_{Al\left(bđ\right)}=\dfrac{10,8}{27}=0,4\left(mol\right)\)
\(n_{Al\left(pư\right)}=\dfrac{0,4.75}{100}=0,3\left(mol\right)\Rightarrow n_{Al\left(không.pư\right)}=0,4-0,3=0,1\left(mol\right)\)
PTHH: 4Al + 3O2 --to--> 2Al2O3
0,3--------------->0,15
=> \(m_{Al_2O_3}=0,15.102=15,3\left(g\right)\)
b)
m = 15,3 + 0,1.27 = 18 (g)
`a)`
$n_{Al} = \dfrac{10,8}{27} = 0,4 (mol)$
PTHH: $4Al + 3O_2 \xrightarrow{t^o} 2Al_2O_3$
Theo PT: $n_{Al_2O_3} = \dfrac{1}{2} n_{Al} = 0,2 (mol)$
$\rightarrow m_{Al_2O_3(tt)} = 0,2.75\%.10 = 15,3 (g)$
$b)$
$m_{Al(dư)} = 0,4 - 0,4.75\% = 0,1 (mol)$
$\rightarrow m = 0,1.27 + 15,3 = 18 (g)$
