a) CaCO3 --to--> CaO + CO2
b) \(n_{CO_2}=\dfrac{5,6}{22,4}=0,25\left(mol\right)\)
PTHH: CaCO3 --to--> CaO + CO2
______0,25<----------0,25<-0,25
=> mCaCO3 = 0,25.100 = 25 (g)
c) mCaO = 0,25.56 = 14 (g)
CaCO3-to>CaO+CO2
0,25--------0,25------0,25 mol
n CO2=5,6\22,4=0,25 mol
=>m CaCO3=0,25.100=25g
=>m CaO=0,25.56=14g
a)Pthh:CaCO3 -> CaO + CO2\(\uparrow\)
0,25mol <-0,25mol <-0,25mol
b)nCO2=5,6/22,4=0,25mol
mCaCO3=0,25x100=25g
c)mCaO=0,25x56=14g
