nHCl=0,2.0,2=0,04(mol)
a) PTHH: HCl + NaOH -> NaCl + H2O
0,04________0,04____0,04(mol)
=>VddNaOH= 0,04/0,1=0,4(l)=400(ml)
Vddsau=VddNaOH + VddHCl=400+200=600(ml)=0,6(l)
=>CMddNaOH= 0,04/0,6= 1/15(M)
b) Ca(OH)2 + 2 HCl -> CaCl2 + H2O
0,02_________0,04___0,02(mol)
=>mCa(OH)2=0,02.74=1,48(g)
=>mddCa(OH)2= (1,48.100)/5= 29,6(g)
mddsau= 200.1+ 29,6= 209,6(g)
mCaCl2= 0,02.111=2,22(g)
=>C%ddCaCl2=(2,22/229,6).100=0,967%
